ספריית הידע של עתיד

חג השבועות כחג של זהות וערבות

חטיבת ביניים, מורים, תיכון
משך השיעור: 90 דקות
  • חינוך
  • פדגוגיה

מטרת השיעור

  • הבנת השמות השונים של החג והמשמעות שמאחוריהם.
  • העמקה במושג "החסד" דרך דמותה של רות המואבייה.
  • חיבור אישי של התלמידים למעמד הר סיני כאירוע מכונן זהות.

פתיחה:

נפתח את השיעור עם ערכים שונים שיוצגו לתלמידים נשאל אותם מהו הערך הכי חשוב בעיניהם?

את התשובות ניתן לכתוב על הלוח ולאחר מכן נדבר עם התלמידים על כך שלכל אחדם יש ערכים אחרים שחשובים לו.

מכאן אנשים פועלים באופנים שונים לאירועים. נחזור לערכים לקראת סוף הפעילות

מהלך השיעור:

נפתח בשאלה: למה אנחנו חוגגים את שבועות?

נרשום על הלוח את חמשת שמות החג ונסביר בקצרה את המקור התנ"כי:

  • חג השבועות: על שם שבעת השבועות של ספירת העומר
  • חג הקציר: "וחג הקציר ביכורי מעשיך אשר תזרע בשדה" (שמות כ"ג)
  • יום הביכורים וביום הביכורים… בשבועותיכם (במדבר כ"ח)
  • חג מתן תורה: מסורת חז"ל – ציון התאריך בו ניתנה התורה
  • עצרת: שם חז"לי המבטא את היותו סיום של חג הפסח

חסד במגילת רות נקרא עם התלמידים קטעים נבחרים ממגילת רות (פרק א' ופרק ב').

נתמקד בפסוק המפתח: "וַתֹּאמֶר רוּת אַל תִּפְגְּעִי בִי לְעָזְבֵךְ לָשׁוּב מֵאַחֲרָיִךְ כִּי אֶל אֲשֶׁר תֵּלְכִי אֵלֵךְ וּבַאֲשֶׁר תָּלִינִי אָלִין עַמֵּךְ עַמִּי וֵאלֹהַיִךְ אֱלֹהָי"(רות א', ט"ז)

דיון בכיתה:

  1.  רות היא האחר, המואבייה. מדוע דווקא היא נבחרה להיות אם המלכות (סבתו של דוד המלך)?
  2. הערבות ההדדית: מה ההבדל בין חסד שנעשה כי חייבים (חוק) לבין החסד של רות? ניתן להרחיב בנושא הערכים
  3. איך מתקשר מושג החסד למתן תורה? (רמז: התורה כולה היא מדריך ליחסים שבין אדם לחברו).

מעמד הר סיני המודרני

הנחיה לתלמידים: במסורת היהודית נאמר שכל הנשמות היו במעמד הר סיני. אם היינו צריכים לכתוב היום את לוחות הברית של הנוער הישראלי, אילו ערכים היו מופיעים עליהם?

לאחרונה ישנם דיווחים רבים על אירועי התנהגות פוגעניים, אלימות ברשת ואלימות פיזית, אפשר להרחיב ולבקש דוגמאות לאירועים יומיומיים שפוגעים בחברה בשל ערכים שגויים.

מהלך הפעילות:

  1. חלוקה לקבוצות: כל קבוצה 4-5 תלמידים מקבלת בריסטול או דף מעוצב.
  2. סיעור מוחות: על הקבוצה לבחור 5 דיברות (ערכים/חוקים) שהם קריטיים לחברה הישראלית של ימינו (למשל: סובלנות, הגנת הסביבה, שירות משמעותי, עזרה לחלש וכו').
  3. הצדקה: על כל קבוצה למצוא פסוק תומךמהמקורות (תנ"ך, משנה או שירה עברית מודרנית) לכל ערך שבחרה.
  4. תערוכה: תליית הלוחות על קירות הכיתה וסיור גלריה של התלמידים ביניהם.

סיכום:

  • נשאל את התלמידים מה הם לקחו מהשיעור?
  • האם למדו משהו חדש?
  • האם היו רוצים לקדם רעיון שעלה בשיעור?